Kredi Notu Yükseltme Teknikleri

113

Kredi Notu, bankaların dikkate aldığı Findeks notu olarak da bilinir. Yüksek bir Kredi notuna sahip olmak;

 •      Kolay kredi kullanımını sağlar.
 •      Düşük faizli kredi kullanma hakkına sahip olursunuz.
 •      Birden fazla kredi kartı alabilme kullanımı sağlar.
 •      Farklı bankalardan kredi çekebilme hakkına sahip olursunuz.

bu gibi avantajları sağlayacaktır. Düşük Kredi notu aynı zamanda düşük Findeks notu anlamına gelmektedir. Bu nedenle kredi notu yükseltme yöntemleri Findeks notu yükseltme yöntemleri olarak da ele alınabilir.

Günümüzde artık kredi notu sadece kredi ve kredi kartı alırken değil, taksitle cep telefonu alırken, beyaz eşya alışverişindeyken, hatta araba ve ev kiralarken bile karşınıza çıkabilir.

Kredi sicilinizde şimdiye kadar bankalarla olan tüm geçmişiniz yer alıyor. Bu geçmişinize bakılarak bankalar tarafından bir not veriliyor. Bu not, nakit ihtiyacı duyduğunuzda, bankaların size gereken desteği verip vermemek konusunda karar almasında rol oynuyor.

Kısacası kredi notu, bir finansal yükümlülüğe girmeye kalktığınızda, bunu nasıl ödersiniz onu gösteriyor. Bu not 1 ile 1900 arasında değişiyor. 1 en fazla risk taşıyan kişi, 1900 ise en güvenilir kişinin puanı. Yani notumuz ne kadar yüksekse o kadar finans kaynağı anlamına gelmektedir.

Kredi notu 900’ün altındaysa, bankalar kredi vermeye yanaşmıyor. 1200’ün üstünde olanlar gelire bağlı olarak daha kolay kredi alabiliyor.

KREDİ NOTU NASIL YÜKSELİR?

Kredi notu yükseltme, kredi notu düşük olan ve kredi çekmek isteyenler için oldukça önemli bir konu. Peki neler yapabiliriz?

Kredi notumuz anında yükselmez, ilk olarak aylık asgari tutarı değil tüm borçları düzenli ödemeliyiz.

Daha fazla mesaj

Çok yüksek limitli bir kredi kartının borçlanması da yüksekse kredi notu düşer, çünkü sistem tarafından riskleriniz artmış olarak görülür. Ödedikçe notunuz da yükselecektir.

Kredi Notunuzu Yükseltme Teknikleri

Kredi ve kredi kartı borcuyla beraber bankalar üzerinden yaptığımız fatura borçları ödeme alışkanlıkları da kredi notumuzu etkiler. Düzgün ödeme notumuzu yükseltir.

Sürekli kredi ve kredi kartı talebinde bulunmamalısınız. Bu sizin nakit ihtiyacı içinde olduğunuzu düşündürerek kredi notunuzu düşürebilir. Eğer kredi başvurularından onay alamazsanız, puanınız daha da düşer.

İdari ve kanuni takip kredi notunuzu en çok etkileyen durum. Diyelim ki takibe düşen krediniz var, kredi notunuz 315. Takip süresi bittiğinde, borcunuzu kapattığınızda ve siz kredili ürünleri kullanmaya başladığınızda, ödemelerinizi düzenli yaparsanız notunuz da yükselir.

Takibe alınmış kredi bilgisi, kapatılmışsa bile, ancak 5 yılın sonunda risk raporundan çıkar. Ancak 5 sene sonunda, Kredi notunuzu da etkilemez hale gelecektir. Kredi siciliniz sıfırlandığında, kredi notunuzu yükseltmek için yeniden bankalarla ilişki kurmaya başlamalısınız. Bunun için en kolay yöntem, düşük limitli bir kredi kartı edinip borçlarınızı düzenli olarak ödemekten geçer.

Kredi Notu Yükseltme Teknikleri

Kredi notu yükseltme yöntemleri, bankaların size kredi verme ihtimalini arttıracak yöntemler arasında yer almaktadır. Bu yöntemleri izleyerek bankalar gözünde itibarınızı arttırabilir ve kredi alma şansınızı yükseltebilirsiniz. Aşağıda bu yöntemlerden bazılarını sizin için sıraladık:

 1. Kredi notu yükseltme yöntemlerinden en önemlisi bankalara olan tüm borçlarınızı zamanında ödemektir. Kredi kartı ödemelerinizi zamanında yaparsanız, kredi notunuzu kolay bir şekilde yükseltebilirsiniz.
 2. Kredi kartlarınızın sadece asgari borcunu değil tüm borcunu ödeyin. Bu şekilde bankaların gözünde borçlarını düzenli ve tam olarak ödeyen müşteri imajı yaratabilirsiniz.
 3. Kısa dönemli ve düşük miktarda kredi alın ve ödeyin. Genellikle ihtiyaç kredisi altında düşük faizli ve düşük miktarlı krediler kredi notunuzu yükseltmek için oldukça faydalı olacaktır.
 4. Eğer bankacılık ürünlerinin hiçbirini kullanmıyorsanız, en azından düşük limitli bir kredi kartı çıkarın. Bankacılık ürünlerini kullanmamak, kredi notunuzun oluşmamasına neden olacaktır. Bu durumda ise bankaların değerlendirebileceği bir kredi notu olmayacaktır. Örneğin; 1500 TL limitli bir kart çıkartarak bu kartı düzenli olarak ödemek, kredi notunuzun ve Findesk notunuzun yükselmesine yardımcı olacaktır.
 5. Kredi kartı limitlerinizi çok yüksek tutmayın. Çünkü yüksek limitin kredi notuna etkisi yoktur. Sadece düzenli bir şekilde kart ödemesi yapmak kredi notunuzu yükseltecektir.
 6. Kredi kartı ve kredi hariç elektrik faturası, su faturası gibi ödemelerinizi düzenli olarak yapın. Bu ödemelerin doğrudan bir etkisi olmasa da borçlu görünmemek bankalar açısından olumlu olarak karşılanacaktır.
 7. Vadesiz hesabınızda aktif olarak para giriş çıkışının olmasını sağlayın
 8. Kredi çekmeden önce banka hesabınızda toplu para tutmaya çalışın.
 9. Aynı anda birden fazla bankaya kredi başvurusu yapmaktan kaçının. Bu,  bankaları gözünde imajınızı olumsuz etkileyecektir.
 10. Ne kadar sıklıkla kredi çektiğinize dikkat edin. Çok sık kredi kullanmak bilinenin aksine kredi notunuzun olumsuz yönde etkilemektedir.

Kredi notunuzun yükselmesi için bekleyin. Zayıf bir kredi notunu yükseltmek zaman almaktadır, ancak bu yöntemler buna tamamen değecektir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.